Co znajduje się wśród akcesoriów krawcowej?

Każda profesja ma swoją specyfikę. Ponadto wymaga użycia różnego typu narzędzi. W zawodzie krawcowej, poza maszynami do szycia, istotne znaczenie mają także mniejsze akcesoria. Jakie przedmioty znajdziemy w każdej specjalistycznej pracowni tego typu?

 

Igły, żelazko i nożyczki

Drobnych produktów, bez których krawcowa nie może się obyć, jest całkiem sporo. Najbardziej oczywiste to igły (zarówno te do maszyny, jak i do ręcznego szycia), nożyczki, a także żelazko. Materiał musi być odpowiednio wykrojony, a także wygładzony. Dzięki temu szycie będzie precyzyjne i da zadowalający efekt. Ponadto krawcowej przyda się naparstek. Wówczas podczas szycia nie wbije sobie igły w palec, co mogłoby się zdarzyć szczególnie, kiedy trzeba przewlekać igłę przez gruby materiał. Poza tym w każdym zakładzie krawieckim znajdziesz poduszeczkę na igły, która zapobiega ich gubieniu i umożliwia łatwe przechowywanie.

 

Inne akcesoria krawcowej

W zależności od wielkości interesu krawcowa może posiadać różne rodzaje urządzeń. Jeśli ma ich więcej, to praca często staje się łatwiejsza, a poza tym wygodniejsza. Maszyna do cięcia lamówki z rękawa ułatwia wykończenie brzegów ubrań, a hafciarka umożliwia nanoszenie ozdobnych wzorów. Takie produkty nie są jednak niezbędne w każdym zakładzie. Trudno jednak wyobrazić sobie szycie bez podstawowej maszyny. Każda krawcowa musi ją posiadać. Poza tym przyda się jeszcze kilka innych akcesoriów, takich jak: mydło, szpilki, nici czy nożyki. Przydają się także manekiny i wieszaki, na których można ulokować ubrania. Do czego jednak służy mydełko albo kreda krawiecka? Wykonuje się nimi zaznaczenia, które później można bardzo łatwo usunąć. W ten sposób oznacza się na przykład miejsce cięcia lub szycia. Wówczas krawcowa wie precyzyjnie, w którym miejscu powinna na przykład wykonać szew. Z kolei specjalny nożyk służy do rozpruwania materiału. Przydaje się w sytuacji, kiedy trzeba na przykład nieco poszerzyć albo zmniejszyć ubranie dla klienta. Na pewno przyda się również miara krawiecka czy odpowiednia deska lub stół do prasowania.