Czym jest lamówka?

Lamówka to pojęcie związane typowo z krawiectwem, ale również z introligatorstwem. W naszym wpisie skupimy się jednak na tym pierwszym znaczeniu. Być może przyda Ci się wyjaśnienie, co dokładnie nazywa się lamówką.

 

Krawiectwo i galanteria skórzana

Na pewno nieraz zauważyłeś, że niektóre ubrania mają brzegi obszyte inną tkaniną. Może się tak również zdarzać w przypadku poszewek na poduszki, pościeli i wielu innych tekstyliów. W każdym razie lamówka to właśnie ten drobny pasek materiału, który m obszyty jest brzeg materiału. Możesz mieć lamówkę na przykład w dolnej części bluzki albo znaleźć ją na zakończeniach rękawów. Co ważne, czasami ma ona również postać tasiemki. Jeśli na przykład odzież jest bardziej odświętna, to właśnie tasiemka może znajdować się na jej brzegach. Poza tym lamówką wykańcza się nieraz także obrusy, a nawet skórzane wyroby. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku jest ona wykonana z innych, grubszych materiałów.

 

Urządzenia krawieckie do lamówek

Warto też wiedzieć, że istnieją specjalne urządzenia, które ułatwiają krawcowym, zarówno stworzenie odpowiedniego paska materiału, którym obszyte będą brzegi danej rzeczy, jak i jego przyszycie. Przydaje się na przykład profesjonalna maszyna do cięcia lamówki z rękawa. Rękaw to po prostu taka bela materiału, z którego z pomocą odpowiedniego urządzenia krawcowa może wyciąć odpowiedniej wielkości fragment lamówki. Poza tym potrzebne są solidne maszyny do szycia, służące właśnie do obszywania zakończeń odzieży. Takie urządzenia mają nieco inne parametry.