Jak najlepiej wyprasować koszulę?

Prasowanie koszul nie należy do najłatwiejszych. Mankiety, rękawy czy kołnierzyk trzeba wygładzić żelazkiem tak, aby nie pozostały na nich żadne zagniecenia. Inaczej bowiem właściciel koszuli, zamiast wyglądać elegancko, będzie się prezentował niechlujnie. Zdecydowanie lepiej jest tego uniknąć, a przy okazji zaoszczędzić sobie trochę pracy. Wystarczy, że poznasz kilka zasad, dotyczących prasowania tych elementów garderoby, a stanie się ono dużo łatwiejsze.

 

Prasowanie koszul – podstawy

Przede wszystkim, przystępując do działania, musisz wiedzieć od czego zacząć. Jeśli rozpoczniesz prasowanie od największych fragmentów koszuli, czyli od jej boków czy przedniej części, tylko utrudnisz sobie pracę i sprawisz, że zajmie Ci ona więcej czasu. W trakcie prasowania rękawów zdążysz jeszcze pognieść tył ubrania. Lepiej więc na początku zabierz się za mniejsze elementy, po czym przejdź do tych większych. Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie od mankietów oraz kołnierza. Są to nieco bardziej sztywne fragmenty koszuli, dlatego po wyprasowaniu ich, nie musisz obawiać się, że za chwilę znowu się pogniotą.

 

Ważne też, aby rozpoczynać prasowanie zawsze od wewnętrznej strony, następnie przechodząc do zewnętrznej. Dzięki temu koszula będzie się prezentowała bardziej atrakcyjnie. Oczywiście, nie każdy fragment ubioru należy przeprasować z obu stron. Czynimy tak natomiast z podwójnym materiałem, takim jaki znajduje się właśnie na mankietach albo kołnierzu.

 

Akcesoria, które warto mieć w domu

Chociaż w domowych warunkach nie są potrzebne profesjonalne maszyny do prasowania, pewne akcesoria, używane w krawiectwie, przydają się również amatorom. Mamy na myśli na przykład wąskie produkty, przeznaczone do prasowania rękawów. Nazywa się je prasulcami i można założyć na nie rękawy koszuli, dzięki czemu zdecydowanie szybciej i łatwiej można je wygładzić, nie robiąc przy tym nieestetycznych kantów. Poza tym nawet w domu dobrze jest posiadać stopę na żelazko. Wówczas nie trzeba się obawiać wyświeceń na ciemnych ubraniach.