Na czym polega praca w szwalni przemysłowej?

Praca w szwalni to ciężki kawałek chleba. Zazwyczaj liczy się tutaj szybkość, bowiem do zrobienia jest naprawdę wiele. Ponadto nieraz zdarza się, że zarabia się tyle, ile kto zrobi w ciągu dnia. Jest to tak zwana praca na akord. Co jeszcze warto wiedzieć o warunkach panujących w takich przedsiębiorstwach?

 

Praca fizyczna w szwalni

Nie ma co ukrywać, że praca przy maszynie do szycia czy też prasowalnicy to działania, do których potrzebna jest spora siła fizyczna. W szwalniach przemysłowych zazwyczaj jest się odpowiedzialnym za konkretny fragment odzieży, bowiem do różnych elementów potrzebne są odmienne maszyny i urządzenia. Praca idzie po prostu szybciej, jeśli każda osoba jest odpowiedzialna za dany fragment ubrania. Jeden pracownik zajmuje się więc szyciem rękawów, a inny na przykład obszywaniem ich lamówką. Kolejna osoba przez całą zmianę prasuje wykonane wyroby. Różnorodność działań do wykonania jest spora, jednak ponieważ zazwyczaj cały dzień robi się to samo, to praca może być monotonna.

 

Maszyny i urządzenia w szwalniach

Wiele o podejściu do biznesu i pracowników mówi stan sprzętu, który znajduje się w przedsiębiorstwie. Jeśli przykładowo generator pary czy maszyna do cięcia lamówki po skosie jest sprzed dziesięcioleci, to nie najlepiej świadczy to o pracodawcy. Wiadomo bowiem, że zdecydowanie trudniej jest osiągnąć zadowalające efekty, jeśli nie ma się dobrych urządzeń. Ważne jest też, aby w takim zakładzie panował porządek, bowiem inaczej bardzo trudno jest znaleźć potrzebne elementy i marnuje się na to czas.