Prasowanie delikatnej odzież – jak sobie z tym radzić?

Przypalona żelazkiem tiulowa spódniczka albo wyświecona w kilku miejscach apaszka to Twoja zmora? W takim razie zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które zawarliśmy w naszym artykule. Mamy nadzieję, że przez nieumiejętne prasowanie już nie zniszczysz żadnego ubrania. Wystarczy wcielić w życie parę prostych zasad.

 

Pogrupuj ubrania

Zanim zaczniesz prasowanie, warto się do niego dobrze przygotować. Dzięki temu później oszczędzisz sporo czasu, a także unikniesz pomyłek, które mogą zakończyć się tragicznie dla Twoich ubrań. Nie zabieraj się do dzieła przed podzieleniem odzieży zgodnie z temperaturą prasowania. Zacznij od tkanin delikatnych, które trzeba wygładzić z użyciem minimalnie rozgrzanego żelazka. W drugim rzucie weź ubrania, które trzeba przeprasować już w nieco wyższej temperaturze, a na samym końcu ułóż te rzeczy, które wymagają zastosowania najbardziej rozgrzanego żelazka. Taki system pracy znacznie ułatwi Ci zadanie. Nie będziesz musiał ciągle przestawiać ustawień urządzenia, a ponadto czekać aż się na zmianę wychłodzi i rozgrzeje.

 

Tiul i inne delikatne materiały

Jednym z bardziej delikatnych materiałów jest tiul. Szczególnie, jeśli jest on bardzo cienki, może okazać się, że prasowanie całkowicie go zniszczy. Podstawowa zasada w jego przypadku to używanie minimalnej temperatury żelazka. Jeszcze lepiej, jeśli posiadasz urządzenie z generatorem pary, bo wówczas możesz rozprostować ten materiał, nawet nie dotykając go stopą żelazka. Nie są jednak potrzebne zaawansowane maszyny do prasowania, aby świetnie sobie poradzić. W niektórych przypadkach wystarczy nawet delikatnie zwilżyć tiul i wówczas dłońmi go rozprostować. Z kolei jedwab prasuje się w temperaturze minimum dziewięćdziesięciu, a maksymalnie stu dwudziestu stopni. Należy najpierw przeprasować wewnętrzną część, a później zewnętrzną, delikatnie przykładając żelazko do materiału. Podobnie postępujemy na przykład z wełną. Z tym, że kiedy prasujesz zewnętrzną część ubrania, warto położyć na nie wilgotną ściereczkę. To zapobiegnie uszkodzeniom i przyspieszy prasowanie.